W okresie jesienno-zimowym zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu jest na ogół bardzo duże, dlatego wiele osób poszukuje rozwiązań, które umożliwią oszczędności w tym względzie. Na ogół tych oszczędności poszukuje się poprzez zmniejszenie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach tak, aby zużycie energii było mniejsze.
Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia energii, pobieranej do oświetlenia mieszkania. Również w kwestii poboru wody, aby wygenerować oszczędności, zaczynamy ograniczać jej zużycie. Jest to działanie do pewnego stopnia słuszne, bo służy i oszczędzaniu i ochronie środowiska.
Nie trzeba jednak w tych działaniach przesadzać i ograniczać komfort przebywania w pomieszczeniach, poprzez krótsze ogrzewanie czy w ogóle zrezygnowanie z ogrzewania. Wystarczy, że zadbamy o sprawne i nowoczesne systemy, które umożliwią nam oszczędzanie. Takie nowoczesne systemy są nie tylko ekonomiczne, lecz także ekologiczne - możemy więc połączyć przyjemne z pożytecznym.
W tym temacie ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań warto się bliżej przyjrzeć systemom wentylacji z rekuperacją. Może się wydawać dziwne, że w kontekście oszczędzania energii mówi się o inwestycji w wentylację, która przecież nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem. No właśnie, tylko pozornie wentylacja z ogrzewaniem nie ma nic wspólnego. Tak naprawdę bowiem wiele te dwie rzeczy łączy.
Oszczędzanie energii w dzisiejszych czasach jest możliwe dzięki wykorzystaniu systemów wentylacji z rekuperatorami. Urządzenia te już od jakiegoś czasu znane są przedsiębiorcom, którzy poszukują sprawnych systemów wentylacji mechanicznej do swoich biur i zakładów produkcyjnych.
Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii także osoby prywatne mogą zacząć doceniać zalety, jakie niewątpliwie mają rekuperatory. Sercem rekuperatorów jest wymiennik ciepła, który umożliwia przechwytywanie ciepła i jego powtórne wykorzystanie bez konieczności dodatkowego zużycia energii.
Odzysk energii to ten element pracy rekuperatora, który umożliwia właśnie oszczędności. Jak się ten odzysk odbywa? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Wyobraźmy sobie system wentylacyjny, przez który przepływa powietrze. Przepływ strumienia powietrza jest w przypadku wentylacji dwutorowy - z budynku bowiem odpływa na zewnątrz powietrze zastane, które przez sam już fakt krążenia po budynku zostało ogrzane. Z drugiej strony do budynku napływa także drugi strumień powietrza - świeżego, pochodzącego z zewnątrz.
Różnica temperatur pomiędzy obydwoma strumieniami powietrza jest znaczna, zwłaszcza jeśli powietrze napływające jest zimne i osiąga minusowe temperatury. Rekuperatory, a konkretnie zainstalowane w nich wymienniki ciepła wychwytują tę różnicę temperatur.
Wymiennik doprowadza do wyrównania się temperatur obydwu strumieni, co prowadzi do tego, że spora część ciepła, które miało powietrze wywiewane zostaje odebrana i przekazana do ogrzania tego powietrza, które dopiero do budynku się dostaje.
W takiej sytuacji, kiedy dochodzi do odebrania ciepła z powietrza na rzecz jego powtórnego wykorzystania, mówimy o odzysku. Tylko rekuperatory wyposażone w wymienniki ciepła są w stanie odzyskiwać energię.
Oczywiście, poziom takiego odzysku zależy od sprawności urządzenia. Istotna jest powierzchnia wymiennika, która umożliwia sprawne przechwytywanie ciepła. Do tej pory dominowały płytowe wymienniki, które cechowały się sporą sprawnością. Od pewnego czasu są też wymienniki rurowe.