Rekuperatory wykorzystywane w chłodnictwie

szukaj:

Wbrew swej nazwie wymienniki ciepłą, czyli rekuperatory właśnie, wykorzystywane są nie tylko w ogrzewnictwie, ale także do budowy rozmaitych urządzeń chłodniczych. Nowoczesne chłodnictwo w zasadzie bazuje na rekuperatorach, które to skutecznie pozwalają na schładzanie przechowywanych produktów.

Czym powinny przede wszystkim cechować się rekuperatory przeznaczone do maszyn chłodniczych? W przypadku mniejszych urządzeń, takich jak standardowe lodówki i chłodziarki, dobrze byłoby zainwestować w rekuperatory o niewielkim rozmiarze i kompaktowej budowie. Będą one doskonale pasować do budowy urządzenia chłodniczego.

Ogólnie rzecz biorąc, w chłodnictwie stosowane są najczęściej rekuperatory,w których czynnikiem chłodzącym jest albo woda albo glikol. Dość często montuje się także wymienniki skręcane, zatem nie tylko rekuperatory płytowe cieszą się w tej dziedzinie popularnością.

Zasadniczo chodzi tutaj o to, by wymiennik w maszynie chłodniczej miał relatywnie dużą powierzchnię, przez która prezku7zjue się energię cieplną. Dzięki temu wymiennik jest bardziej skuteczny, nawet w sytuacji, kiedy to mamy do czynienia z raczej niewielką różnicą temperatur, np. rzędu 2 stopni.