Rekuperatory a ogrzewanie i klimatyzacja

szukaj:

Niezależnie od rodzaju systemu grzewczego, zainstalowanego w określonym budynku, okres zimowy wiąże się z dość wysokimi kosztami. Aby ich nie powiększać rzadko i krótko wietrzy się mieszkania, nie doprowadzając do ich wychłodzenia. Mieszkańcy przebywają w pomieszczeniach, zanieczyszczonych nieświeżym powietrzem, które utrudnia oddychanie, powoduje bóle głowy, problemy ze snem, przyczynia się do chorób.

Sytuacja powoli się zmienia, dzięki wdrażaniu wentylacji, opartej o rekuperatory. Urządzenia te nie tylko dostarczają świeże, przefiltrowane powietrze, ale również je ogrzewają. Z tego powodu podczas wentylacji za pomocą rekuperatorów wnętrze obiektu wychładza się w minimalnym procencie. Dzięki temu system grzewczy nie musi nadrabiać strat ciepła, które miały miejsce przy tradycyjnej wentylacji.

Wielofunkcyjność rekuperatorów zapewnia także odpowiednią klimatyzację w czasie letnich upałów. Wówczas zachodzi w nich proces odwrotny i wpadające powietrze z zewnątrz jest schłodzone. Odbywa się to na płytach wymienników lub poprzez zastosowanie wymienników obrotowych lub krzyżowych. Funkcję tę spełniają także rekuperatory dachowe. Dzięki tym urządzeniom oszczędza się na montażu oddzielnego systemu klimatyzacyjnego.