Rekuperatory w bateriach i kolektorach słonecznych

szukaj:

Wymienniki ciepła w bateriach i kolektorach słonecznych odnajdują coraz szersze zastosowanie. Dlaczego? Ponieważ korzystanie z rekuperatorów jest nie tylko rzeczą przyjemną, ale przede wszystkim niesamowicie praktyczną. Chodzi tutaj głównie o taką podstawową cechę, jaką jest ekonomiczność tych urządzeń, a także drugą, którą jest możliwość bycia ekologicznym. A jeśli ktoś może żyć w zgodzie ze środowiskiem, czemu ma tego nie robić?

Rekuperatory używane w bateriach i kolektorach słonecznych działają mniej więcej w taki sposób, że one pobierają energię cieplną, którą przekazuje słońce. Gromadzą ją (są w stanie skumulować niewyobrażalne jej ilości), a następnie przechowują. Po co? Po to, żeby od razu jej nie odsyłać dalej. Jeśli by to zrobiły, byłoby to marnotrawienie energii, a one przecież ją oszczędzają.

Dzięki kolektorom i bateriom można nie tylko wykorzystać energię słoneczną, ale też ograniczyć do minimum tę produkowaną podczas spalania węgla czy gazu. Dzięki temu źródła nieodnawialne nie wyczerpują się tak szybko i nie ma zagrożenia aż takiego zanieczyszczenia środowiska (ponieważ jeśli nie używa się rekuperatorów, wtedy odpady z procesów generowania energii są ogromne).